Dragonflies

Ważki należą do najstarszych oraz największych latających grup owadów, które występowały już w okresie karbonu. W Polsce żyje 73 gatunków, z których 15 jest chronionych prawnie. Szacunkowo istnieje 5600 gatunków na świecie. Wyróżnia się ważki równoskrzydłe oraz różnoskrzydłe. Przeważnie występują blisko obszarów wodnych, ale można je spotkać, również na łąkach. Zbiorniki wodne stanowią miejsce ich godów. Jaja są składane przez samice pod wodą, ale czasami, również na roślinach nieopodal wody. Larwy są pozbawione skrzydeł oraz egzystują w wodzie. Nimfą nazywa się larwę w pierwszym stadium. Podczas rozwoju linieją wiele razy. Przestają jeść pare dni przed przeobrażeniem, które często odbywa się rano. Średnia długość życia wynosi od 2 do 8 tygodni. Ważki są drapieżnikami. Swoje pożywienie łapią w podczas lotu. Dojrzałe osobniki konsumują: muchówki, chrząszcze, błonkówki, motyle, a nawet inne ważki. Larwy żywią się bezkręgowcami, które są mniejsze od nich. (1 ważki  2022)

Głowa, tułów (przedtułowie, śródtułowie, zatułowie) oraz odwłok stanowi budowę ważki. Omatidia to niewielkie oczka, które znajdują się w dwóch głównych oczach ważki. W jednym oku można doliczyć się trzydziestu tysięcy malutkich oczek. Żuwaczki i szczęki, co niektórych gatunków ważek są w stanie wbić się w ludzkie ciało.Umiejscowienie pasków grzbietowych jest bardzo ważne dla entomologów, ponieważ na ich podstawie identyfikują ich gatunki. Tułowie stanowi istotną część budowy, ponieważ zawiera: aparat układu oddechowego (przetchlinki), skrzydła i trzy pary nóg. Ewolucja przyczyniła się do tego, że jedynie skrzydła używane są do przemieszczania się, a nogi do spoczynku i polowania. Ważki potrafią lecieć z prędkość nawet do 40 km/h. Ważka o nazwie Husarz władca (Anax imperator) jest największą żyjącą w Polsce. (2 ważki  2022)

Ważki można obserwować od końca marca do początku jesieni. (3 ważki 2022)

Bibliografia

(1 ważki) https://www.medianauka.pl/wazki (2022-07-18)

(2 ważki) https://www.ekologia.pl/srodowisko/przyroda/wazki-opis-wystepowanie-i-zdjecia-owady-wazki-ciekawostki,20505.html (2022-07-18)

(3 ważki) https://wazki.pl/czas.html (2022-07-19)