Film of Life Kramatorsk

Miasto Kramatorsk jest położone na wschodzie Ukrainy. Kiedyś było bogatym miastem pomocniczym Doniecku, gdzie obecnie trwa konflikt zbrojny. Po 2014 roku miasto powoli upada, zmniejsza się ilość miejsc pracy, ludzie stają biedniejsi, a w 2020 roku pandemia COVID-19 rozpoczęła przyspieszać ten proces. Transport miejski przestał kursować, ludzi zostali zwolnieni z prac, powszechna depresja
i zerowy dochód miesięczny…

Kiedy mówimy słowo „pandemia” większość ludzi myśli o maseczkach i lekarzach. Ale tym zdjęciem chciałbym pokazać i los innych ludzi (nie pokazując samych ludzi, bo są zamknięte w domach). Ten autobus należy do miejscowej huty. Kiedyś on rozwoził ludzi przez cały dzień do pracy, z całego miasta, które miało kiedyś 300 tysięcy obywateli. Obecnie ten autobus ma 2 wyjazdy dziennie, rano i wieczorem. Ilość pracujących w hucie zmniejszyła się do nie znoszenia. Moje informatorzy, opowiadają mnie, że ludzi zwalniają z miejscowych hut i fabryk, żeby nie płacić pieniędzy (bo ich nie mają)… Na zdjęciu też widać, że wokół wszędzie śmieci w trawie. Ich już nikt nie wywozi i nie zbiera od dawna.
Na tle widzimy niedobudowany blok, przez upadek ZSRR i trochę dalej małe domki. Mężczyzna idzie do miasta, nie używa nawet maseczki, bo nie ma ludzi na ulicach.
Blok z czasów ZSRR, ludzie siedzą w nim zamknięci jak ptaki w klatce.
Aleja i matka z dzieckiem. Wydawać się może, że to szczęśliwe zdjęcie, otóż nie! W mieście przez pandemii przestała kursować komunikacja miejska i ta matka wiezie swoje dziecko, bo po prosu inaczej ono by nie dotarło do domu. Wytuptane ślady na śniegu pokazują, że ludzie chodzą tą drogą dość często, jeżeli prawidłowo znam to do pracy z której jeszcze nie zostali zwolnieni.
To dość stary samochód – IŻ-Moskwicz 412. Produkowany od 1967 roku. Proszę sobie wyobrazić los tych ludzi, które jeżdżą radzieckimi samochodami tych lat i nie stać ich na nowy samochód. A pandemia pogorszy jeszcze mocniej ich stan materialny.
VAZ‑2109 “Sputnik”.
Park „Jubileuszowy”
Park „Jubileuszowy”.
Park „Jubileuszowy”
ZIL-130.
ZIL-130.

Kto napisał artykuł?

Władysław Gardasz

Rozpocząłem swoją przygodę z obrazem w dzieciństwie od pracy operatora kamery w branży komercyjnej. Za niedługo zrozumiałem, że interesuje mnie fotografia, ale fotografia na rzecz sztuki. Wskutek tego od dawna jestem artystą fotografem. Odbijam osobistą wizję na zdjęciach, stwarzając unikatową refleksję świata na obrazie. Praktykuję prawie wszystkie nurty fotograficzne i każdego dnia powiększam swoją wiedzę fotograficzną. Jestem otwarty na nowe doświadczenia i współpracę w rozwijaniu fotografii jako sztuki. Poza tym jestem studentem Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.