Fotograficzne podsumowanie 2021 roku

2021 rok dobiega końca. Dla naszej Agencji był to bardzo udany czas. Tysiące wykonanych zdjęć, dziesiątki publikacji czy chociażby wydanie kalendarza z naszymi fotografiami. Dzisiaj zostawiamy Wam kilka – z różnych powodów ważnych dla nas zdjęć wykonanych w ciągu minionych 12 miesięcy. Niech 2022 rok przyniesie Wam wiele dobrego, liczne sukcesy oraz sporo radości na każdy dzień!

Autor zdjęcia głównego: Adam Ciereszko.

Fot. Klaudia Berda
Wrześniowy trening Warty Poznań przed meczem z Górnikiem Zabrze (15.09.2021). W 2021 roku wykonałam niezliczoną ilość fotografii. Otrzymałam niezwykłą szansę i możliwość, aby uwieczniać na zdjęciach zawodników Warty Poznań. To wyzwanie, ale też ogromna przyjemność.  To, co dla mnie najważniejsze w fotografii to emocje. Kiedy mogę zatrzymać w kadrze to, co tak bardzo ulotne to czuję się spełniona, dlatego wybór padł właśnie na to zdjęcie. Cóż mogę powiedzieć – bije z niego pozytywna energia, tylko tyle i aż tyle!  
Fot. Aleksandr Fedarovich
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, 3/07/2021 Warszawa – Dla wielu białorusinów Swiatłana Cichanouska jest symbolem walki o wolność, symbolem i nadzieją, że będą mogli wrócić do ojczyzny.
Fot. Hanna Wiśniewska  
Fotografia pokazuje, iż zawsze jest czas na miłość. Niezwykle mnie to poruszyło, kiedy para wprost „rzuciła” mi się w kadr zdjęcia i to według mnie,  decyduje o jego nieoczekiwanej wyjątkowości. Kolor fotografii wybrałam czarno-biały, aby choć na ułamek sekundy zatrzymać uczucia, które dzieliły tę parę. 
Fot. Jan Heimrath
Dlaczego wybrałem to zdjęcie? Z jednej strony bardzo trudno było wybrać moje najlepsze/ulubione, jako że bawię się w zdjęcia w różnych ‘dziedzinach’ fotografii. Z drugiej jest to po prostu portret w ostatnich jesiennych, pełnych słońca dniach. Zdjęcie to jest dla mnie obrazem na którym wszystko ‘zagrało’ jak trzeba. Światło, kadr, kolory, Pani Modelka (Martyna Plenzler), bez której zdjęcie by nie powstało. Bez praktycznie żadnych zmian w programach graficznych. Cieszy moje oko i mam nadzieję że ucieszy również czyjeś.
Fot. Martyna Kamzol
Nigdy nie sądziłam, że fotografowanie dzieci będzie sprawiać mi przyjemność. Jednak jest w tym coś beztroskiego i szczerego. Wybrałam to zdjęcie, ponieważ właśnie ono oddaje to, co w fotografii cenię najbardziej. Jest to uchwycenie chwili czy sytuacji w ogóle nie zaplanowanej i spontanicznej.
Fot. Wojciech Rogowski
Zdjęcie z obchodów rocznicy powstania wielkopolskiego. Wybrałem je, ponieważ uchwyciłem moim zdaniem ciekawy moment, w którym koń schyla się, aby dać się pogłaskać małemu chłopcu.
Fot. Anna Ziemek
Nadpalona sosna to pomnik przyrody upamiętniający pożar 230,76 ha lasów Puszczy Zielonki w 1992 roku. Zdjęcie jest dla mnie wyjątkowe, ponieważ uwiecznia zimowy krajobraz, który jest coraz rzadziej spotykany przez ocieplenie klimatu.
Fot. Marta Poćwiardowska
To zdjęcie, mimo tego, że wydawać by się mogło dosyć pospolite, przedstawia dla mnie spokój. W godzinach szczytu okolice poznańskiej Starówki są zwykle zatłoczone i pełne wrzawy. Przejeżdżający rowerzysta jedzie przed siebie, jakby nie zwracając na to uwagi i brnąc do celu.
Fot. Michał Kozar
Fotografia wykonana odziedziczonym po ojcu aparatem analogowym – Kiev 4AM. W wyniku nieumiejętnego testowania na fragmencie kliszy oprócz krzesła (i popołudniowego słońca wpadającego przez rolety) pojawiło się również światło lamp uchwyconych podczas wieczornego powrotu do domu. Podwójna ekspozycja może nie być czymś unikatowym, ale jest to jedno z ujęć które zainspirowało mnie do dalszego fotografowania.
Fot. Wiktor Bakowicz
Wyprawa do przeniesionej bazy Aeroklubu Poznańskiego do Kąkolewa. Zdjęcie przypadło mi do gustu dlatego ze jest jednym z pierwszych wykonanych maszyn latających w karierze. Zrobiłem je 9 maja 2021r. chodząc po lotnisku. Pstryknięte było Nikonem d5300 z obiektywem samyang 8mm. Samolot Zlin Z-50 należący do Grupy Akrobacyjna „Żelazny”.

Fot. Krzysztof Kubiak
To nie jest najbardziej spektakularne zdjęcie 2021 roku. Nie wnosi blasków zachodzącego słońca, ani pięknego rozmycia tła. Zdjęcie zrobiłem 2 października przed budynkiem sądu rejonowego w Środzie Wielkopolskiej, gdzie wieczorową porą zastałem pozostałości po popołudniowej pikiecie w obronie 6-letniej Eleny – dziewczynki, która na mocy wyroków polskich sądów została przymusowo odebrana swojej mamie i oddana pod opiekę ojca, który wyjechał z córką do Włoch.

Nagranie z odbioru dziewczynki łamie serce i wzburzyło średzką społeczność. Fakt odbioru dziecka od matki budzi kolejne kontrowersje, a w świetle bardzo zawiłej sprawy wielu pyta o zasadność postępowania sądów. Więcej o sprawie można przeczytać w artykule „Gazety Średzkiej” klikając tutaj. Takiego lokalnego poruszenia w Środzie Wielkopolskiej nie było od lat. Pierwsze protesty gromadziły wiele osób, dziesiątki banerów i bojowe emocje. Uczestnicy tych wydarzeń nie ukrywali łez oraz złości wobec wymiaru sprawiedliwości, kuratorów oraz policji. Wydaje mi się, że pomimo braku spektakularności w tej fotografii za kilka, a następnie kilkanaście lat zyska ona jeszcze bardziej na wartości. Z upływem czasu poniesie ona za sobą historię o spontanicznej walce średzkiej społeczności o powrót dziecka w objęcia swojej mamy.