Fotograficzny spacer po Puszczy Zielonce

Puszcza Zielonka to miejsce dla wszystkich spragnionych ucieczki od szarej codzienności i pędu życia. Cisza i spokój to rzeczy, które przyciągają w to miejsce bardzo wiele osób, zarówno turystów, jak i mieszkańców pobliskich miast. W fotograficzną podróż po wyjątkowym Parku Krajobrazowym zabiera Was Anna Ziemek.

Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka znajduje się w województwie Wielkopolskim, a dokładniej na północny wschód od Poznania, między Murowaną Gośliną, a Pobiedziskami. Wiele osób odwiedza to miejsce, by odpocząć od zgiełku miasta i zadbać o swoją tężyznę fizyczną. Można tam spotkać spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów. Każda pora roku ukazuje piękno natury: wiosną rośliny budzą się się do życia, a zimą biały puch przyozdabia gałęzie drzew i ścieżki.

Dziewicza Góra to najwyższe wzniesienie (144,9 m n.p.m.) na terenie Puszczy Zielonki. Na szczycie umiejscowiono przeciwpożarową wieżę obserwacyjną, która jest również udostępniona dla turystów jako punkt widokowy. Na drodze możemy zobaczyć pomnik przyrody, którym jest nadpalona sosna. Wielki pożar pochłonął 230,76 ha lasu w 1992 roku. Walka z ogniem trwała dwa dni, a pożar został ugaszony przez deszcz.

Maruszka to uroczysko, które jest odwiedzane przez miejscowych i pielgrzymki do sanktuarium w Dąbrówce Kościelnej, a kiedyś było istotnym węzłem komunikacyjnym. Obecnie znajduje się tam figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Prawdopodobnie kiedyś stała tam karczma „Maruszka”. Nieopodal są dwie mogiły z brzozowymi krzyżami, które są owiane różnymi legendami. Na przykład możemy przeczytać o polskiej wieśniaczce i zamożnym pruskim oficerze, których połączyła miłość ale panująca sytuacja polityczna nie pozwalała na zawarcie ślubu więc zakochani popełnili samobójstwo. Nikt nie wie jakie imiona miała ta para, może „Marysia” i „Maryś” – czasami można spotkać się właśnie z taką informacją. Mogiły znajdują się po dwóch stronach drogi na skrzyżowaniu szlaków, aby nawet w taki sposób wskazać różnice jakie ich dzieliły.

Anna Ziemek

Obecnie jestem studentką etnolingwistyki (język angielski i język szwedzki) Wydziału Etnolingwistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mam tytuł fototechnika, który zdobyłam uczęszczając do Technikum Nr 6 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Poznaniu. Zajmowałam się digitalizacją zbiorów muzealnych (np. wota, medale dziękczynne) podczas miesięcznych praktyk w Poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym.