Czas się tu zatrzymał – Średzka Kolej Powiatowa

Na średzkiej wąskotorówce gościliśmy z końcem lipca. Poniżej kilka zdjęć jakie wykonaliśmy podczas fotograficznej pogoni za parowozem. Fotografowali Martyna, Ania, Wiktor i Krzysztof. Zapraszamy Was na nostalgiczną podróż w czasie!

Średzka Kolej Powiatowa, to wąskotorowa kolej stacjonująca w Środzie Wielkopolskiej ok. 40 km od Poznania. Swoją działalność rozpoczęła w 1902 roku. Początkowo jej głównym celem było dowożenie mieszkańców podpoznańskich miejscowości do pracy czy też do szkoły. Kolej służyła również transportowi płodów rolnych, materiałów budowlanych i węgla. Średzka wąskotorówka stopniowo się rozwijała, a w 1910 roku otwarto linię wąskotorową Środa Wielkopolska-Zaniemyśl. Kolejka przetrwała wojny światowe i okupację hitlerowską.

W szczytowym momencie jej trasa, która prowadziła do samego Poznania liczyła ponad 110 km. Wraz z rozwojem transportu samochodowego w latach 70. kolej zaprzestała kursowanie do aktualnej stolicy Wielkopolski i jeździła już tylko do Zaniemyśla oddalonego o 14 km od Środy Wielkopolskiej. Wraz z transformacją gospodarczą lat 80. i 90. przetrwała wszelkie trudności pod zarządem Polskich Kolei Państwowych.

Gdy PKP postanowiło zaprzestać wspierania kolejek wąskotorowych, pieczę nad koleją średzką przejął samorząd powiatowy. Wówczas wąskotorówka zaczęła pełnić rolę wyłącznie turystyczną, przewożąc pasażerów w okresie wakacyjnym i tylko w weekendy. Aktualnie po licznych perturbacjach m.in. o charakterze politycznym Średzka Kolej Powiatowa jest zarządzana przez grupę miłośników kolejnictwa ze Środy Wielkopolskiej i okolic. Więcej o średzkiej „banie” przeczytacie tutaj.