Skąd się biorą wybitne zdjęcia? Co czyni zdjęcie dobrym?

Jak korzystać z narzędzi? To co mogę od siebie zasugerować, to po prostu jeszcze więcej myślenia podczas zdjęć. Ale nie takiego uciążliwego na zasadzie – wybranie tej perspektywy zmieni mi odbiór tego zdjęcia o 10% w tę stronę. Na początek spokojnie wystarczą dwie proste sprawy:

– dla wielu z Was będzie to oznaczało uświadomienie sobie wielu decyzji, które podejmujecie już machinalnie, ale wcześniej nie docenialiście tego jak bardzo super już jesteście! Przykład? Gdy robię zdjęcie na instastory, ustawiam kadr pionowy, gdy robię ilustrację do tekstu blogowego, kadr poziomy. Proste?

– pomyśl co zobaczy człowiek, widząc twoje zdjęcie? Czy zdjęcie wykonane w ten sposób, który zmierzasz, jest najbardziej precyzyjne jak to możliwe? Może na przykład podejście bliżej da lepszy efekt? To bardzo trudne, ponieważ sam znasz szeroki kontekst sytuacji, a zdjęcie jest dla ciebie wycinkiem większej całości. Osoba oglądająca twoje zdjęcie, zobaczy tylko ten wycinek.

Gdy zaczniesz fotografować bardziej świadomie, cała reszta przyjdzie sama.

Język wizualny

David de Chumin w książce „Język fotografii” zaproponował prostą analogię, do której wyżej się odwoływaliśmy.

Porównanie fotografii do języka.

Słowa przenoszą znaczenie. Gramatyka pomaga spajać pojedyncze słowa w bardziej skomplikowane zdania.

W fotografii mamy obiekty w kadrze – każdy przedmiot, osoba, zwierzę, które znajduje się na naszym zdjęciu. Mamy również gramatykę – to nic innego niż te narzędzia, z których możemy korzystać, aby komponować lepsze kadry. Te same narzędzia, które wymieniliśmy wyżej. Wrócimy do zdjęcia du Chemina.

Obiektami w tym kadrze są ludzie, jest ulica, są budynki w tle. Gramatyką tego zdjęcia są desaturacja koloru, rozmycie ruchu (długi czas naświetlania) oraz kontrast. Jak by wyglądało to zdjęcie, gdyby ruch ludzi nie był rozmazany a zamrożony? Gdyby zdjęcie nie było czarno-białe? To zdjęcie jest efektem gramatycznych decyzji w fotografii.

Teraz wyobraź sobie, że jesteś w tym samym czasie i miejscu co fotograf, wykonujący do zdjęcie. I robisz swoje – masz do dyspozycji  te same obiekty, niech będzie że identyczny sprzęt. Ale to, jaką ułożysz opowieść, zależy wyłącznie od Ciebie! Witaj w świecie fotografii 😊 Tylko na początku się tu tyle gada, później już się czuje.